Articles

   Back

KEKOVA’NIN YENİ BATIĞI IBERIAN COAST

Yazı ve Fotoğraflar: Tahsin Ceylan

Kekova bölgesini herzaman dalışa yasak arkeolojik kalıntıları ile hatırlarız. Bu kez dalış amacımız dalışa yasak olmayan bir bölgede batan Iberian Coast’u, bulunduğu mekanda görüntülemek.

Iberian Coast 1979 yılı İngiliz yapımı, Bahama bandralı 72.2 metre uzunluğunda 11.3 metre eninde ve 954 ton ağırlığa sahip. Antalya’dan İstanbul’a bakıma giderken şiddetli bir fırtına sonucu makine dairesi arıza vermiş kayalara çarparak 7 Şubat 2003 tarihinde Gökkaya Koyu Çayağzı mevkiinde batmıştır. 8-28 metreler aralığında bulunan gemi kaza günü saat 17.00 sıralarında kayalara çarpmış; başburun kısmı 28 metrede, ikiye bölünen köprü üstü tarafı ise 8 metrede bulunmaktadır. Sancak bordası kayalara çarpma sonrası parçalanmış, baş ambar sağlam, kıç ambar ise bölünmüş haldedir. Şaft ve pervane sürtünme sonucu kopmuş ve sancak kıç omuzluk tarafında bulunmaktadır. Nehir gemisi olarak İngiltere’de inşa edilen Iberian Coast görgü tanıkları ve incelemeyi yapan ekiplerin ifadelerine göre 2 kilitten fazla zinciri olmadığı için sürüklenerek batmıştır. 7 Şubat akşamı baş tarafı, 8 Şubat günü’de diger bölümleri batmıştır. Bölgede bulunan yatlar açısından batık su üstü seyrine engel teşkil etmemektedir. Kaza sırasında 2.kaptan hayatını kaybetmiş, kaptan halen kayıp ve 5 mürettebat sağ olarak kurtulmuştur.

72 metrelik batık 2 parça halinde şimdi dalış turizmine hizmet ediyor. Başburunun konumu olsun köprü üstü’nün konumu olsun sualtı fotoğrafçıları açısından görüntülenmeye deger kareler oluşturuyor. Ancak batığın hemen boğaz girişinde olması nedeniyle fizibilitenin iyi olmadığına tanık oldum.

Iberian Coast’a Kekova Diving’in rehberliginde Bülent, Erol Jean Bek ve SG Komutanı Öner Bey’le birlikte 2 dalış yaptık. Bölgedeki tek dalış merkezi olan Kekova Diving Ertur Turizm Firmasının sevk ve idaresinde Kekova Gökkaya’da faaliyet göstermektedir. Bölgede dalışa yasak sınırların dışında 12 dalış noktası bulunmaktadır. Geniş açı görüntülemeler açısından mağaralar özel bir önem teşkil etmektedirler. Batık dalışı amacına yönelik bir proğram uyguladığımız için fauna ve flora çeşitliligine yönelik bir tesbitte bulunamadım. Ancak 2002 yılında bölgede yaptığım dalışlarda bol miktarda pinalar üzerinde yerleşim alanı bulmuş tunikateler, Kızıldeniz göçmeni olduğunu sonradan ögrendigim deniz çayırları ve çok sık rastlayamadığım cam sünger çeşitliligini görüntülemiştim.

Dalış hizmeti daha çok bölgede seyirde bulunan yatlardaki dalıcılara yönelik verilmektedir. Kekova Diving dalış teknesinde hertürlü ekipman ve konfor mevcut. Sualtını suüstüne taşıma ve sessiz dünyanın sesi ve gözü olmayı amaçlar her dalışımız. Ancak dalışlarımızın sonunda 2 balık avlama uğruna bölgeye dinamit atıldığına tanık olduk. Ve objektifimiz yorum yapmaya bile ihtiyaç duymadan “bir kare” de yapılan vahşetten alarak siz sualtıseverlere yansıtmak istedi.

Ulaşım; Kaş’tan 45 km. sonra Demre’ye ulaşılıyor. Burada Çayağzı’ndan botla 5 dakika mesafe bulunmaktadır. Antalya’dan gitmek isteyenler için mesafe yaklaşık 150 km.

Kekova Diving
Bülent Gündüz
0542 8118207 begin_of_the_skype_highlighting 0542 8118207 end_of_the_skype_highlighting

Mavi Derinliklerin Gizemi’nde buluşmak dileğiyle.