Articles

   Back

SUALTINDA HDV KULLANIMI

Yazı ve Fotoğraflar :Tahsin CEYLAN

High Definition yani Yüksek Çözünürlük, artık sualtı yaşamını görüntüleme çalışmalarımızda da yerini almaya başlıyor. Teknolojinin inanılmaz hızı hayatımıza HD kavramını iyice yerleştirmeye başladı. Birkaç yıl öncesinde dijital video kameraya sahip olmanın görkemi artık yerini HD videoya bırakacak gibi görünüyor. Görüntüdeki yatay ve dikey nokta (piksel) sayısının artması beraberinde görüntü kalitesini de artırıyor. Önce JVC ve bu yılda Sony tarafından piayasaya sürülen HDV ler için Sualtı Görüntüleme ekipmanları üreticileri housing üretmeye başladılar bile. Bu yazımızda Sony tarafından piyasaya sürülen HDR-FX1E PAL video kamerayı ve bu kamera için üretilen ancak yeni piyasaya çıkan Sea&Sea VX-FX1 ve Gates FX1/Z1 housing’i tanıtmaya çalışacağız.







Yüksek Çözünürlüklü (HD) 1440 x 1080 piksel ve ayrıca DV 720x576 piksel kayıt yapabilen HDR-FX1E, yüksek çözünürlük modunda 16:9 formatına sahip. Objektif olarak Sony ürünlerinin hemen hemen hepsinde kullanılan Carl Zeiss markası tercih edilmiş. Dünyanın en kaliteli mercek üreticilerinden biri olan Carl Zeiss’in 12X optik zoomlu, optik görüntü sabitleyicisine sahip Vario-Sonnar objektifin diyafram açıklığı f1.6-2.8. 8.89cm yani 3.5 inç 16:9 formatında renkli 250.000 piksellik LCD ekrana sahip olan üründe, kullanıcı diyafram, enstantane gibi değerleri düzenleyebiliyor. Kayıt medyası olarak standart DV kasetlerini kullanan Sony HDR-FX1E, Composite Mini, S Video, i.Link DV arayüzü (IEEE 1394- Firewire), Ses giriş ve çıkışı, Mikrofon ve kulaklık yuvası bulunuyor. Enstantane hızı olarak 1/4-1/10000 değerlerini kullanıyor.




Ana gövdeye bütünleşik tasarlanmış taşıma kolunun üst ucunda kendi ekseni etrafında dönebilen 3.5 inç, 16:9 formatında 250.000 piksellik LCD ekran bulunuyor. Beyaz ayarı, otomatik-manuel netlik seçim dügmesi, diyafram, enstantane ve ses ayar dügmesi ile diger özellikler HDV nin kullanımında mevcut. DV kasetlere kayıt yapılabiliniyor olması ise çok büyük bir avantaj. Carl Zeis objektif f 1.6-2.8 diyafram degerlerine sahiptir. Hem DV hem de HDV olarak kayıt yapabilen HDR-FX1E, HDV formatında kayıt yaptığında MPEG2 sıkıştırma teknolojisini kullanıyor.







HDV görüntülerin montajında sorun yaşanmaması için ürün ile birlikte ama ayrı bir fiyat etiketi ile CANOPUS HD programı da piyasaya sunulmuştur. Bu program ile HD görüntülerin montajdan sonra tekrar DV kasetlere kayıt yapabilme imkanı sağlanmıştır. HD nin profesyonel versiyonu olarak üretilen ancak henüz Ülkemize gelmeyen HVR-Z1 modeli ise hem PAL hemde NTSC olarak kayıt yapabiliyor. HDV-FX1E, HD ve DV modlarında kayıt yapabilme özelliklerine sahipken HVR-Z1 birçok farklı teknik üstünlüklerinin yanısıra ilave olarak DVCAM kayıt yapabilme özelliklerine de sahiptir.









Sea&Sea tarafından tasarlanan VX-FX1 Housing, Sea&Sea’nin geleneksel kullanıcı kolaylığı avantajlarına sahip.



Housing HDR-FX1 modelinin yanı sıra daha profesyonel bir ürün olarak üretilen HVR-Z1 modeli için de kullanıma uygun olarak tasarlanmış. HDV için sualtında artık beklemeye gerek yok. Housing ile birlikte standart olarak;0.7x geniş açı conversion lens ve Color correction filtre verilmektedir. Housing’in üzerinde; Nikon ürünü housingler ve NikonosV için kullanılan N tipi bağlantı ile harici monitör bağlantısı, Işık sistemleri bağlantı sistemleri, Açma kapama dügmesi, sağ el ile çok kolay kullanılabilinen remote kontrol fonksiyonları (kayıt, foto ve zoom), otomatik focustan manuel focus’a geçiş, Shutter speed, beyaz ayarı, leak sensor ve ND Filtre kullanımı mevcut.


75 metre derinlik limiti bulunan housing sualtında yaklaşık 100 gr.ağırlıga sahiptir.




Opsiyonel olarak sunulan; 0.48x super geniş açı conversion lens sualtında 90’açıya sahiptir. Minimum focus mesafesi 16.3 mm olan lens sualtında sökülüp takılabilme gibi önemli bir avantaja sahiptir.



Opsiyonel olan bir diger ürün de 2,5 inçlik TFT monitördür. Sea&Sea’nin PAL sistemde çalışan ilk monitörü olan VMC-75 kullanıcıya sualtında önemli bir kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Sea&Sea’nin daha önceleri üretilmiş video ışık sistemleri housing ile kullanım kolaylığına sahiptir. Sisteme yeni olarak HID teknolojisi ilave edilmiştir.








Gates FX1/Z1 Hosing mekanik kullanımıyla farklı bir housing seçenegine sahip.


Gates housing; kullanıcıya power, foto, otomatik ve manuel focus, color correction, ND Filtre, kayıt, shutter speed ve beyaz ayarı gibi geniş kullanım seçeneklerini sunmaktadır. Gates’te aksesuvarların büyük bölümü ise opsiyoneldir.
Gates housing kullanıcıya ışık sistemleri olarak da NiteRider ve Green Force video ışıklarını önermektedir.