Articles

   Back

TEOS’DA DALIŞ

Yazı ve Fotoğraflar. Tahsin Ceylan

Poyraz’la yaşama günlük tutarken bu kez bakanla görenin hatırasını kaydetmek üzere Teos’tayız.İzmir Seferihisar sınırları içinde yer alan Teos antik kenti Sığacık bölgesinde bulunmaktadır. 1200 Nufuslu bu mahalle geçmişte su üstü yaşamıyla bugün ise sualtı populasyonu ile adından çokça sözettirecek gibi. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra doğal bir liman konumundadır. Kanuni döneminden kalma kalesi, birçok denizciye kucak açmış limanı ile mütevazi balık restaurantları, huzuru doyasıya yaşayabileceğiniz bir ortam sağlar sizlere.

Kısaca tarihi dokusuna bakacak olursak; Teos, İon dilinde “Tanrı” ya da “tapım yeri” anlamına gelen Luwicede Tauwa sözcüklerinden türeme. Yerel adlandırmalar Yunan öncesinden gelip Roma’ya ve daha sonra Osmanlılara kadar ulaşmış. Zamanında İonya’nın sanat ve eğlence anlamında kalbi’nin Teos’ta attığı ifade edilir. Şarap tanrısı Dionysos'a taptıkları bilinen Teosluların bu gün ayakta kalan ve ziyaret edilen Dionysos tapınağı kentin en tanınan bölümüdür. Gediz ile Büyük Menderes arasında kalan bu bölge Tarihçilerce İonya olarak adlandırılır. Hellenler’in bir kolu olan İonlar, İ.Ö. 11.Yüzyıldan başlayarak bölgede farklı 12 kent kurmuşlardır. Teos bunlardan biri ve hepsinin merkezi konumunda. Tarih sürecinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Teos, yaşanan depremlerle de tahribata uğramış, yıkım-onarım süreçlerinden sonra Bizans döneminde tamamen terk edilmiş. Yaşamın en aktif olduğu dönemlerde mermer ve şarap ihracatı kentin en önemli ticaretini oluşturmaktaydı.

Dalışlarımızı Teos Diving Centre.Hamdi Uygur ve asisitanım Serkan Sökeli’nin eşliğinde geçmişten miras “Teos” konforu ile yapıyoruz. 1989 yılında kurulan dalış okulu, Atlantis tatil köyü bünyesinde faaliyet gösteriyor. Dalışlardan arta kalan zamanınızı tail köyü’nün simgesi konumundaki Nilüfer çiçeklerinin arasında geçirebilirsiniz. Gün ışığına servis açan Nilüfer Çiçekleri Reyhan Hanım’ın modelliğinde Poyraz’a geniş açı kadrajlanıyorlar. Yaprak üzerinde görüntülemeye çalışırken Nilüfer çiçeğinin içine atlayıp yerleşen ve sıra dışı bir sunumla zamanı/mekanı donduran, ruhumu deklanşöre taşıyan Sevgili kurbağa’ya minnettarlığımı sunuyorum. Doğayla barışık ve bir o kadarda uyumlu yaşamanın erdemini sığdırmak isterdim kitaplara.
Dalış Okulu, teknesi, usta ve deneyimli kaptanı ve yeterli ekipmanı ve de körfez mavisine hakim görüntüsü ile dalışseverlere sualtında olduğu kadar karada da unutulmaz anlar sunabiliyor. House reef, conger cty, teos corner, lego hil,canyan ve Neptün adası önemli dalış noktalarından bazıları ve tüm noktalar ulaşım açısından yakın sayılabilecek konumdalar. Bölgenin dip yapısı her seviyede dalıcıya hitap edebilmektedir.Süngerler ve Anthozoa sınıfı üyesi deniz şakayıkları, mercanlar ve sarı sünger anemonları geniş açı görüntülemelerde mükemmel bir sahne oluşturmaktadırlar. Makro görüntülemelerde ise, deniz tavşanları, müren, ahtapot dahil birçok tür’ü kadrajlayabilmek mümkün.Henüz tahribata uğramamış olan deniz çayırları (Posidonia oceanica) türlerin barınma ve habitat’ ta yayılmalarına olanak sağlıyor.Ege’nin besleyici element açısından zengin serin suları tür çeşitliliğinin artmasına sürekli olanak sağlıyor. Geçmiş yıllarda sıkça yapılan ve halen de devam eden dinamitle yasadışı balık avcılığı bölgede balık populasyonunun azalmasına neden olmuştur.

Ege’nin tarihi mistik dokusunda, çok temiz vizibiliteye sahip olan Teos’da zamandan habersiz kalabilmek için Teos Diving ile mavi derinliklere uzanmanız sizi tüm gerginliklerden ve sıkıntılardan uzak tutmaya yetecektir.

Güvenli dalışlar dileklerimle…

Ulaşım Bilgileri.
Teos Diving Centre
Hamdi Uygur ( 05362270544)
Atlantis Tatil Köyü Seferihisar/İzmir
e-mail.info@teosdivers.com


Kaynakça.
Aysun Tokatlıoğlu
İst.Bilgi Üniversitesi

http://www.didimli.com/galeri/teos.htm
http://www.diaturkiye.com/forum/viewtopic.php?p=18327